Circus Maximus

Circus Maximus

Circus Maximus je starověká antická aréna, která v dobách rozkvětu Říma sloužila k jezdeckým a vozatajským závodům. Závody se zde začaly konat za vlády Etruských králů a již v té době dokázal pojmout přes 300 000 diváků. V průběhu let byl Circus Maximus několikrát rozšířen a původní dřevené tribuny byly nahrazeny pevnějšími, mramorovými a kamennými. Své zázemí zde měli i císaři (císařskou lóži) a také jezdci, kteří se tak mohli nerušeně připravovat na závod.

Po pádu Římské říše zažil pád i Circus Maximus. Dvakrát vyhořel, část tribun se zhroutila a postupně zarostla vegetací. Poslední závod se zde konal 549 n.l.

Od května 2019 je možné prožít starověkou nádheru Cirku pomocí rozšířené virtuální reality. Během 40 minutové pěší trasy, kdy se překrývá současnost a minulost zažije návštěvník řev davu při vozatajských závodech, může obdivovat 20 m vysoký Titův oblouk nebo se prodírat mezi prodejci na římském trhu. 

Circo Massimo Experience (virtuální prohlídka) je k dispozici v šesti jazycích (italština, angličtina, francouzština, němčina, španělština a ruština) a každý návštěvník je vybaven sluchátky a brýlemi na virtuální realitu. Prohlídka má 9 zastávek: 

 1. Údolí a původ Cirku Maximu
 2. Cirkus od Julia Caesara až po císaře Trajana
 3. Cirkus v císařském věku
 4. Hlediště (Cavea)
 5. Titův oblouk
 6. Obchody (tabernae)
 7. Cirkus ve středověku a v moderní době
 8. “Den v Cirkuse”
 9. Panoramatický výhled

 

Circo Massimo Experience: v létě denně od 9:30 do 19:00, v zimě od 9:30 do 16:30. 1. ledna, 1. května a 25. prosince je zavřeno. Zavřeno je i v případě, deště a extrémních povětrnostních podmínek (jako je např. i vedro). Pokladna zavírá o hodinu dříve.

plné vstupné 12  €, snížené vstupné 10 € pro občany EU ve věku do 26 let, zdarma pro děti do 6 let, občany EU se zdravotním postižením s doprovodem a první neděli v měsíci. Vstupenku je nutné zarezervovat!

Circo Massimo Experience je součástí turistické karty ROMA PASS.

Via del Circo Massimo, Roma

Circus Maximus se nachází poblíž Fora Romana a Kolosea. Nejbližší zastávka metra je na lince B, zastávka Circo Massimo.

Veřejná doprava:

 • Metro trasa B: zastávka Circo Massimo
 • Tramvaj č. 3: zastávka Aventino/Circo Massimo
 • Autobusy: linky 81, 160, 175, 628, 673