Domus Aurea

Domus Aurea

Komplex obrovského římského paláce Domus Aurea (Zlatý dům), který v letech 64 – 68 n.l. nechal postavit císař Nero, se podle historických pramenů rozprostíral na ploše 300 akrů. Domus Aurea byl komplex několika honosně zařízených budov. Chodby římského paláce byly zdobeny zlatem a pokoje vyzdobeny malbami významných malířů té doby. V jídelnách byly pohyblivé stropy, kterými se do místnosti rozprašoval parfém a shazovaly květiny. Velmi zajímavá byla jídelna kruhového tvaru, která se otáčela kolem své osy ve dne i v noci stejně jako zeměkoule.

Budovy obklopovaly nádherné zahrady se sochami, lesy plné divokých zvířat, pole s vilami i vinohrady. Nacházelo se zde i umělé jezero připomínající moře.

Ihned u vchodu stála 36 metrů vysoká bronzová socha císaře Nera, která měla být údajně napodobeninou jednoho ze sedmi divů světa – Kolose Rhodského.

Císař Nero si svého „Zlatého domu“ příliš neužil. Pět měsíců po jeho dokončení spáchal sebevraždu.

Po smrti císaře Nera chtěli Římané zničit vše, co jim krutovládce připomínalo – i Domus Aurea. Byla odstraněna jeho bronzová socha, jezero zasypáno a na jeho místě postaveny základy Kolosea (plocha, kterou zaujímá Koloseum přibližně odpovídá ploše jezera – viz. video pod článkem). Později byly nad Domem Aurea postaveny Caracallovy lázně. Díky tomu, že se pozůstatky staly jakousi podporou pro novou stavbu lázní, zůstala velká část Domu Aurea zachována a dodnes na jeho odkrytí pracují archeologové.

Domus Aurea byl znovu otevřen v roce 1999 a najdete ho na pahorku Esquilin nedaleko Kolosea.

Domus Aurea měl původně 250 místností, dnes je přístupných 30, ale na vykopávkách se neustále pracuje. V roce 2009 byla objevena slavná kruhová otáčející se jídelna a na jejím zrestaurování se začalo ihned pracovat.

Domus Aurea je otevřen od 9:15 do 16:15. V sobotu a neděli pouze prohlídky s virtuální realitou.

plné vstupné 14 €, snížené vstupné 10 € pro děti do 12 let. Ke vstupence je nutné přičíst rezervační poplatek ve výši 2 €. Rezervace je povinná. Více informací o rezervaci vstupenek na www.coopculture.it.

 

https://parcocolosseo.it/area/domus-aurea/

Prohlídky jsou pouze s průvodce a je vyžadována rezervace. Bližší informace o prohlídkách a rezervaci zde: www.coopculture.it

Via della Domus Aurea 1, Roma

Domus Aurea se nachází poblíž Kolosea. Nejbližšší zastávka Colosseo je na lince metra B a tramvajová zastávka Colosseo.

Veřejná doprava:

  • Metro trasa B: zastávka Colosseo (asi 300 m po Via Nicola Salvi)
  • Tramvaj č. 3: zastávka Colosseo (asi 70 m)