Piazza dei Cavalieri di Malta

Piazza dei Cavalieri di Malta

Klidné náměstí Piazza dei Cavalieri di Malta (Náměstí maltézských rytířů) najdete na Aventinu mezi ulicemi Santa Sabina a Via di Porta Lavernale. Náměstí je známo především díky zdi, kterou zdobí neoklasické obelisky a vojenské trofeje, a také díky velkým dřevěným dveřím s tajemnou klíčovou dírkou, které Římané říkají „Il buco di Roma“. Klíčovou dírkou (ve skutečnosti otvor vyvrtaný návštěvníkům) můžete přes alej stromů soukromé zahrady sídla Maltézských rytířů a převorství vidět kopuli Baziliky svatého Petra.

Piazza dei Cavalieri di Malta
Il buco di Roma

Náměstí bylo navrženo v roce 1756 významným rytcem a architektem G. B. Piranesi. Jeho dílem jsou kromě rytin na zdi, které symbolizují svobodné zednářství i zahrady obklopující Villa del Priorato di Malta a kostel Santa Maria del Priorato, který je součástí Villa del Priorato di Malta.

Celá oblast patřila původně k benediktinskému klášteru, který byl založen v 939. Ve 12. století se tento klášter stal majetkem řádu templářských rytířů, jejichž úkolem bylo chránit Jeruzalémské království proti Muslimům. V roce 1312, kdy byl řád Templářů zrušen papežem Klementem V., se stala vila majetkem Řádu johanitů (později název Maltézský řád) – dnešní název Villa del Priorato di Malta a sídlo Maltézského řádu.

Piazza dei Cavalieri di Malta, Roma

Veřejná doprava:

  • Metro: linka B a B1 (zastávka Circo Massimo) – asi 850 m
  • Tramvaje: linka č. 8 a 3 (zastávka Albania) – asi 700 m; linka č. 8 (zastávka Marmorata- Galvani) – asi 700 m
  • Autobusy: 3B, 23,  75, 280, 716, N3, N9, N11 (zastávka Marmorata- Galvani) – asi 700 m