Aventin

Ústa pravdy

Vrch Aventin je jedním ze sedmi pahorků Říma a v antických dobách byl uctívaný jako „Svatá hora“. V období římského císařství byl oblíbenou čtvrtí římských aristokratů a i v současnosti je oblíbeným místem k bydlení. V krásných zahradách plných květin zde najdeme mnoho pěkných domů a sídel.

Na pahorku Aventin nalezneme i několik nejstarších kostelů v Římě. Tím nejvýznamnějším a zároveň i nejhezčím je bazilika Svaté Sabiny (Santa Sabina), která byla postavena kolem roku 425. V bazilice Svaté Sabiny můžete vidět vyřezávané dveře z cyprišového dřeva, na kterých je jedno z nejstarších vyobrazení ukřižování. Dveře pocházejí také z 5.století.

Poutavým místem pro turisty je i kostel Santa Maria di Cosmedin z 8.století, ve kterém se nachází Ústa pravdy (Bocca della Veritá). S touto mramorovou tváří z 12. století se váže pověst. Pokud někdo vloží do úst ruku a lže, ukousne mu ji. Nikdo však o ruku nikdy nepřišel. Ústa pravdy proslavila Audrey Hepburn ve filmu Prázdniny v Římě.

Hned na protější straně se nacházejí dva nejkrásnější a nejdochovalejší chrámy na místě bývalého dobytčího trhu – Vestin chrám (chrám Herkula) a chrám Fortuny (Portunův chrám).

Monte Aventino, Roma

Na pahorek Aventin se sandno dostanete z většiny oblastí Říma. Z nádraží Termini můžete jet autobusem na náměstí Piazza Venezia a odtud jít pěšky na náměstí Piazza Bocca della Verità. Nejbližší zastávka metra je Circo Massimo.

Veřejná doprava:

  • Metro linka B: zastávka Circo Massimo
  • Tramvaj č. 3: zastávka Albania
  • Autobusy: linky 81, 122, 160, 175, 628, 715 (zastávka Greca – asi 550 m)