Campo dei Fiori a okolí

Campo dei Fiori

Náměstí Campo dei Fiori je jedním z nejslavnějších římských tržišť, které svůj název dostalo podle květinového pole, které se tu dříve rozprostíralo. Historie tržiště na náměstí sahá až do roku 1869, kdy se sem přesunulo z náměstí Piazza Navona a bylo povýšeno na oficiální hospodářské a obchodní centrum v Římě. Zpočátku se zde prodávalo pouze ovoce a zelenina, postupem času se trh rozšiřoval a s ním i sortiment a dnes zde najdeme květiny, maso, ryby, koření, suvenýry a nejrůznější řemeslné výrobky.

Trhy se zde konají od pondělí do soboty od 7 do 14 hodin, v neděli si prodejci dopřávají zasloužený odpočinek. 

Náměstí je místem s krvavou minulosti, v 17. století se zde konaly veřejné popravy. Připomínkou je socha filozofa Giordana Bruna z roku 1889, který zde byl 17. února 1600 upálen na hranici.

Ulice Via Arenula spojuje Campo dei Fiori se starým židovským gethem, které bylo založeno poblíž řeky Tibery papežskou bulou v roce 1555, která požadovala, aby všichni židé žili v jedné oblasti. Dnes tvoří srdce židovské čtvrti ulice Via del Portico d’Ottavia, kde žije malá židovská komunita a najdeme zde i košer obchody a restaurace s charakteristickou římsko-židovskou kuchyní. 

Kousek od náměstí Campo dei Fiori je náměstí Piazza Farnese, na kterém se nachází nejkrásnější římský palác Palazzo Farnese. Stavbu paláce zahájil v roce 1514 Antonio da Sangallo mladší, poté v jeho práci pokračoval Michelangelo a celé dílo dokončil v roce 1589 Giacomo della Porta. Od roku 1871 se zde nachází sídlo francouzské ambasády.

Campo dei Fiori, Roma

Poblíž náměstí Campo dei Fiori se nachází několik autobusových zastávek a tramvajová zastávka.

Veřejná doprava:

  • Tramvaj č. 8: zastávka Argentina (asi 450 m)
  • Autobusy: linky 87, 116 a 119