Muzeum Ara Pacis

Ara Pacis

Budova muzea Ara Pacis (Museo dell’Ara Pacis) je jedinou moderní budovou, která se nachází v samotném centru Říma a ukrývá Augustův Oltář míru.

Augustův Oltář míru

Augustův Oltář míru (Ara Pacis Augustae – zkráceně Ara Pacis) patří k nejvýznamnějším památkám antického Říma pocházející z roku 13 př. n. l. Oltář nechal postavit senát na počest návratu císaře Augusta z tříletého vítězného tažení v Galii a Hispánii a vysvěcen byl v roce 9 př. n. l.

Oltář je tvořen čtvercovou plošinou, kterou obepínají zdi s dvěma vchody, a uvnitř se nachází obětní stůl. Stěny Augustova Oltáře míru zdobí historicky ceněné reliéfy s mytickými výjevy a vlysy s alegorickými scénami císaře a jeho rodiny.

První pozůstatky oltáře byly objeveny již v roce 1568 pod bazilikou San Lorenzo in Lucina, další fragmenty pak v roce 1859 a zcela odkryty byly pozůstatky oltáře až ve 30. letech 20. století. Po celkové rekonstrukci oltáře nechal v roce 1938 Benito Mussolini pro oltář postavit ochrannou budovu a v témže roce byl památník slavnostně otevřen.

Budova muzea Ara Pacis

Budova muzea Ara Pacis je vůbec prvním velkým architektonickým a urbanistickým zásahem do centra Říma a díky tomu je také velmi kritizována. Současná podoba budovy byla dokončena teprve v roce 2006 a jejím autorem je americký architekt Richard Meier. Původní stavba byla postavena v roce 1938 podle projektu architekta V. B. Morpurgo, ale nebyla dostačující pro ochranu tak významné architektonické památky, kterou je Augustův Oltář míru.

Muzeum Ara Pacis je otevřeno od úterý do neděle: od 9:00 do 19:00. 24. prosince a 31. prosince je muzeum otevřenou pouze do 14:00. V pondělí, 1. května a 25. prosince je muzeum zavřeno. Poslední vstup hodinu před zavírací dobou.

plné 10,50 €; snížené 8,50 € pro občany do 26 let a nad 65 let; zdarma pro děti do 6 let. V případě probíhající výstavy může být cena vyšší.

www.arapacis.it

Muzeum Ara Pacis je součástí turistických karet ROMA PASS a ROMA PASS 48 HOURS.

Muzeum je přístupné pro osoby se zdravotním postižením (i pro vozíčkáře).

Lungotevere in Augusta, Roma

Nejblíže muzeu Ara Pacis se nachází autobusové zastávky:

Autobus:

  • 590 (zastávka Ripetta – Fiume, asi 250 m)
  • 590, 628, 926 (zastávka Augusto Imperatore – Ara Pacis, asi 240 m)
  • 81, 224, 628, 926 (zastávka Passeggiata Ripetta, asi 240 m)