Palazzo Spada & Galerie Spada

Palazzo Spada

Palazzo Spada, jednu z nejkrásnějších barokních staveb, najdete kousek od náměstí Piazza Farnese na náměstí Piazza di Capo Ferro. Palác byl postaven v roce 1540 a dnes zde najdete uměleckou galerii – Galerii Spada a je sídlem Státní rady (Consiglio di Stato).

Palazzo Spada

Palác byl postaven pro kardinála Girolama Capodiferro v roce 1540 podle návrhu architekta Bartolomea Boronino. Štuky, kterými je zdobena vnější fasáda a průčelí nádvoří, jsou dílem Giulia Mazzoniho. Štukové prvky (květiny, ovoce apod.) zdobí výklenky, ve kterých jsou umístěny nádherné sochy symbolizující božství.

Ve výklencích čelní fasády jsou umístěny sochy římského císaře Trajána, vojevůdce Pompeia, římského konzula Fabia Maxima, Romula, římského krále Numa Pompilia, římského generála Marca Claudia Marcella, Julia Caesara a prvního římského císaře Octaviana (Augustus). Fasádu nádvoří zdobí sochy bohů a bohyň Herkula, Marse, Venuše, Jupitera, Persepony, Minervy, Merkura, Amphitrite, Neptuna a Pluta

V roce 1632 se stal majetkem kardinála Bernardina Spady, který nechal palác přestavět architektem Borrominim. Borromini je autorem chodby na nádvoří, která je vystavěna technikou Trompe-l’œil (falešná perspektiva) a vytváří iluzi tunelu. Vytvořit falešnou perspektivu Borrominimu pomáhal Giovanni Maria da Bitonto.

V roce 1927 byl palác zakoupen italským státem.

Palazzo Spada
Portrét kardinála Bernardina Spady od Guida Reni

Galerie Spada

Většina exponátů vystavených v Galerii Spada (Galleria Spada) pocházejí ze soukromé sbírky kardinála Bernardina Spady. Sbírku kardinála rozšířili Fabrizio Spada, Virginio Spada a Maria Spada Veralli.

Umělecká sbírka obsahuje nejen velké množství obrazů, ale také starožitný nábytek a sochy. Najdete zde díla takových umělců jako je Orazio Gentileschi, Guercino, Guido Reni, Tizian, Giambattista Gaulli, M. Cerquozzi a dalších.

Mezi nejvýznamnější obrazy sbírky patří portrét kardinála Bernardina Spady od Guida Reni, portrét houslisty od Tiziana nebo portrét Davida s hlavou Goliáše od Orazia Gentileschi.

Galerie Spada je otevřena od úterý do neděle: od 8:30 do 19:30. V pondělí, 25. prosince a 1. ledna je zavřeno. Pokladna zavírá o hodinu dříve.

plné vstupné 5 €, snížené vstupné 2,5 € pro občany EU ve věku 18 – 25 let, zdarma pro občany EU do 18 let, občany EU se zdravotním postižením s doprovodem a první neděli v měsíci. Cena vstupenky může být vyšší v případě, že v objektu probíhá výstava.

Galerie Spada je součástí turistických karet ROMA PASS a ROMA PASS 48 HOURS. V galerii je zakázán fotoaparát i kamera.

Piazza Capo di Ferro 13, Roma

Veřejná doprava:

  • Tramvaj č.8: zastávka Arenula/Min. G.giustizia (asi 400 m) nebo zastávka Argentina (asi 500 m)
  • Autobusy: linky 46, 56, 62, 64, 70, 81, 87, 492, 628