Kostel Santa Maria dei Montesanto

Santa Maria in Montesanto

Kostel Santa Maria dei Montesanto (Chiesa di Santa Maria dei Montesanto) se nachází na Piazza del Popolo a byl postaven na místě kostela se stejným názvem, který patřil řádu karmelitánů z Monte Santo na Sicílii. Svůj název dostal podle hory Karmel v Izraeli (Montesanto = Svatá hora).

Stavba kostela byla zahájena v roce 1662, dokončena v roce 1675 (s drobnými úpravami v roce 1679)a patronem výstavby kostela byl kardinál Gerolamo Gastaldi. Návrh kostela byl původně od Carla Rainaldiho, poté byly plány revidovány Berninim a kostel nakonec dokončil Carlo Fontana. Autorem soch světců, které zdobí kostel Santa Maria dei Montesanto z vnějšku, je Bernini a dvanáctiboká kopule je dílem Fontany.

Zvonice kostela byla vystavěna až v 18. století stavitelem Jerome Theodoli. Zvony jsou z roku 1692 a 1849.

Od roku 1953 zde sídlí společenství „Messa degli Artisti“ – pořádají se zde koncerty duchovní hudby, v zákristii se konají výstavy uměleckých děl s náboženskou tématikou a od poslední neděle v říjnu do 29. června zde můžete navštívit mši s umělci.

Interiéry a výzdoba kostela Santa Maria dei Montesanto

Kostel má eliptický půdorys a nachází se zde 6 postranních kaplí. V kopuli jsou okna, která střídají výklenky, ve kterých jsou umístěny čtyři sochy světců. Mramorovou podlahu navrhl Rainaldi a odráží vzor kopule. Podél stěn se nachází bronzové panely, které znázorňují 14 zastavení křížové cesty. Autory těchto panelů je mnoho slavných sochařů (např. T. Bertolino, A. Biffi nebo F. Nagni).

Na levé straně od vchodu se nachází kaple sv. Lucie, kaple sv. Marie Magdalény de Pazzi , kaple Montioni (nejkrásnější kaple v kostele – výzdoba je dílem T. Matteiho, obraz nad oltářem je od Marrata, fresky od G. Chiari a fresky na klenbě v malá zákristii kaple jsou od Baciccia), presbytář (hlavní oltář je zdoben štuky od P. Carcani a základnou z bronzu od sochaře A. Friscia) a zákristie (klenba zákristie je zdobena freskami neznámého autora a oltářní obraz je přisuzován B. Puccinimu).

Na pravé straně od vchodu se nachází La cappella del Crocifisso („kaple krucifixu“), která byla pojmenována podle krucifixu nad oltářem; La cappella delle Anime del Purgatorio („kaple duší v očistci“) a kaple sv. Anny.

Náměstí Piazza del Popolo se nachází mezi Via del Corso a Piazzale Flaminio, poblíž parku Villa Borghese. Kostel Santa Maria dei Montesanto je nalevo při pohledu na Via Corso.

Veřejná doprava:

  • Metro linka A: zastávka Flaminio (asi 650m)
  • Tramvaj č.2: zastávka Flaminio (asi 450m)
  • Autobusy: linky 88, 95, 117, 119, 490, 495, 628, 926, 204