Římské národní muzeum: Diokleciánovy lázně

Diokleciánovy lázně

Římské národní muzeum vzniklo na území bývalých Diokleciánových lázní (Terme Diocleziano) v roce 1889 a postupně se rozrostlo do tří přilehlých objektů.

Sbírky Římského národního muzea jsou umístěny v pokojích Diokleciánových lázní, prostorách Kartuziánského kláštera a v zahradě kláštera.  Monumentální komplex muzea je rozdělen na dvě části: oddělení prehistorie latinských národů (mapuje dějiny latinských národů) a epigrafické muzeum (staré latinské nápisy).

V prehistorické části muzea jsou k vidění fresky a mozaiky, které ilustrují denní život v antickém Římě, který se většinou soustředil na povolání, náboženství a vzdělávání. Epigrafické muzeum vystavuje desetitisíce nápisů a náhrobků. Kromě muzeí můžete navštívit budovu Aula Decima, ve které jsou vystaveny hroby Platoriny a dvě freskami zdobené komory hrobek.

V zahradách muzea se nachází více než 400 uměleckých děl: sochy, oltáře, sarkofágy.

Určitě byste neměli vynechat prohlídku velké křížové chodby, která byla postavena v roce 1565 a je připisována Michelangelovi. Chodba byla součástí kartuziánského kláštera.

O Diokleciánových lázní si můžete přečíst v článku Diokleciánovy lázně.

Muzeum Diokleciánovy lázně je otevřeno od úterý do neděle: od 9:00 do 19:45. V pondělí (mimo Velikonočního pondělí a během týdne kultury), 1. ledna a 25. prosince je zavřeno. Pokladna zavírá o hodinu dříve.

plné vstupné 7 €, snížené vstupné 2 € pro občany EU ve věku 18 – 25 let, zdarma pro občany EU do 18 let, občany EU se zdravotním postižením s doprovodem a první neděli v měsíci. Vstupenka je platná 3 dny a zahrnuje všechny 4 části Římského národního muzea (Diokleciánovy lázně, Palazzo Altemps, Palazzo Massimo alle Terme a krypta Balbi). Cena může být vyšší v případě, že v objektu probíhá výstava.

Řmské národní muzeum Diokleciánovy lázně je součástí turistických karet ROMA PASS.

Via Enrico De Nicola 79, Roma

Diokleciánovy lázně se nachází poblíž náměstí Piazza dei Cinquecento, které naleznete naproti hlavního nádraží Termini.

Veřejná doprava:

  • Metro linka A a B: zastávka Termini (asi 300 m severozápadně po Piazza dei Cinquecento)
  • Autobusy: linky C2, H, 36, 38, 40, 64, 86, 90, 92, 105, 170, 175, 217, 310, 360, 714, 910