Lateránský palác

Lateránský palác

Lateránský palác (Palazzo del Laterano) na náměstí Piazza di San Giovanni Laterano byl po tisíc let sídlem papežů. Původní stavbu, která se nazývala Patriarcha, nechal ve 4. století vystavět pro papeže císař Konstantin. V 10. století budova vyhořela a musela být zrekonstruována. Další dva požáry následovaly ve 14. století, kdy papeži uprchli do Avignonu. Poté co se papeži opět vrátili do Říma, nastěhovali se nejprve do kostela Santa Maria Trastevere, pak do kostela Santa Maria Maggiore a nakonec do Vatikánu, kde mají své sídlo dodnes. V roce 1558 nechal papežský palác kompletně přestavět papež Sixtus V.

Ze starého paláce tak toho mnoho nezbylo a navíc je mnohem menší. Z původního paláce se zachovala papežská kaple (Santa Sanctorum) a Svaté schody (Scala Santa), které se nacházejí v budově Svatých schodů a také část jídelny papeže Lva III. (Triclinium Leonianum) – výklenek zdobený mozaikami na vnější straně budovy Svatých schodů.

Nový palác vznikl podle návrhu D. Fontany, který se inspiroval palácem Farnese (Palazzo Farnese). Od roku 1589 mohl být Lateránský palác opět papeži využíván jako sídlo. Papeži se sem však už nepřestěhovali. Budova měla v průběhu staletí mnoho využití. Sloužila jako nemocnice, hospic, archiv, v roce 1838 zde založil papež Řehoř muzeum, které bylo později přestěhováno do Vatikánu a od roku 1987 zde sídlí Vatikánské historické muzeum.

Exteriéry Lateránského paláce

Do třípodlažního paláce vedou čtyři vchody, tři z náměstí a jeden z Lateránské baziliky. Nad třemi venkovními vchody jsou balkóny, které zdobí erby papežů Sixta V. a Klementa VII. Na střeše se nachází vyhlídkový balkón. Uvnitř je velké nádvoří obklopené sloupovím.

Interiéry Lateránského paláce

V prvním patře (byt papeže) se nachází Vatikánské historické muzeum (Museo Storico Vaticano). Sbírky muzea jsou umístěny v deseti pokojích, které jsou zdobeny freskami, obrazy, tapisériemi a starožitným nábytkem. Najdete zde i ikonografickou sbírku portrétů papežů od 16. století po současnost a sbírku zbraní papežského vojska.

Ve druhém patře se nacházejí moderní kanceláře.

Od 1. října 2013 je Vatikánské muzeum otevřeno pouze na požádání a pro skupinu min 30 osob s průvodcem.

Muzeum je zdarma pro ty, kteří vlastní vstupenku do Vatikánských muzeí. Vatikánské historické muzeum je v ní zahrnuto. Vstupenka však platí pouze 5 dnů po označení ve Vatikánských muzeích.

Piazza San Giovanni in Laterano 6, Roma

Veřejná doprava:

  • Metro linka A: zastávka S. Giovanni (asi 450m)
  • Tramvaj č.3: zastávka Porta S. Giovanni/Carlo Felice (asi 350m)
  • Autobusy: linky 16, 81, 85, 87, 186, 218, 650, 850