Španělské schody

Španělské schody

Španělské schody patří mezi největší a nejstarší schodiště svého druhu v Evropě. S myšlenkou postavit schodiště přišel kardinál Jules Mazarin, hlavní ministr krále Ludvíka XIV., který chtěl propojit náměstí Piazza di Spagna a kostel Trinita dei Monti důstojnou cestou.

Ke stavbě schodiště však došlo až šedesát let po Mazarinově smrti, kdy francouzský velvyslanec Etienne Gueffier získal souhlas od papeže. Stavba schodiště probíhala v letech 1723 až 1726, jeho architektem byl Alessandro Speci a stavitelem Francesco de Sancti. Výsledkem práce je schodiště s 137 travertinovými stupni, zahradními terasami, které střídají rovné a zakřivené linie a dodávají pocit pohybu.

Španělské schody jsou místem dostaveníčka mladých lidí, mohli jste je vidět v italských filmech a jsou známé i ze slavných módních přehlídek předních italských návrhářů.

Nejkrásnější jsou Španělské schody na jaře (od dubna do května), kdy rozkvetou záplavou růžových azalek a kolem schodů vyrostou palmy. To jim dodá tu pravou jižanskou atmosféru.

Piazza di Spagna, Roma

Poblíž náměstí Piazza di Spagna se nachází dvě zastávka metra Spagna a Berberini Fontana di Trevi.

Veřejná doprava:

  • Metro linka A: zastávka Spagna (asi 600m) nebo zastávka Barberini Fontana di Trevi (asi 600m)