Památník Viktora Emanuela II.

Památník Viktora Emanuela II

Památník Viktora Emanuela II. (Vittorio Emanuele II Monument) je novoklasická stavba z bílého brescijského vápence, která svou délkou 135 m, šířkou 130 m a výškou 70 m, patří k největším památníkům v Itálii.

Stavba vznikala letech 1885 až 1911 podle návrhu G. Sacconiho a má symbolizovat sjednocení Itálie, o něž se zasloužil panovník jehož jméno památník nese – Viktor Emanuel II.

Bronzová jezdecká socha krále Viktora Emanuela II
Bronzová jezdecká socha krále Viktora Emanuela II

Široké schodiště vede k výklenku, kde se nachází socha Říma, ke které zleva vede průvod na oslavu práce a zprava průvod lásky k vlasti (autorem je A. Zaneli). Postranní schodiště se sbíhají k bronzové jezdecké soše krále Viktora Emanuela II., autorem této dvanáctimetrové sochy je E Chiaradia Na podstavci jsou reliéfy od Maccagnina zobrazující přední italská města. Sochy nad sloupy symbolizují italské regiony a na střechách se nachází bronzová čtyřspřeží s okřídlenými sochami vítězství. V prostorách památníku je umístěn Altare della Patria – hrob neznámého vojína, který padl v 1. světové válce, sídlí zde ústav dějin a muzeum italského národně osvobozeneckého hnutí, knihovna a archiv. Konají se zde i výstavy umění.

Italové Památník Viktora Emanuela II. posměšně nazývají „Psací stroj“, „Falešné zuby Říma“ nebo „Svatební koláč“.

Památník Viktora Emanuela II. je otevřen každý den: v zimě od 9:30 do 16:30 a v létě 9:30 – 17:30.

zdarma

Piazza Venezia 3, Roma

Památník Viktora Emanuela II. se nachází na náměstí Piazza Venezia, na kterém zastavuje několik autobusových linek. Z nádraží Termini je to např. autobus č. 40, který zastavuje na zastávce Piazza Venezia. Autobusy jedou také ze zastávky metra Colosseo.

Veřejná doprava:

  • Autobusy: linky 40, 63, 70, 75, 81, 87, 95, 160, 170, 204, 628, 630, 716