Fontána dell’Acqua Paola

Fontána dell’Acqua Paola

Fontána dell’Acqua Paola je jednou z nejromantičtějších a nejmalebnějších míst v Římě. Najdete ji v římské čtvrti Trastevere na kopci Janiculum a nechal ji postavit papež Pavel V. mezi lety 1610 – 1612.

Ihned po zvolení papežem se Pavel V. zavázal, že provede řadu veřejně prospěšných projektů. Jedním z nich byla oprava starého trajanského akvaduktu, který přivede vodu Trastevere. A právě na konci akvaduktu se nachází Fontána dell’Acqua Paola. Na projektu fontány pracovali celkem dva architekti – Giovanni Fontana a Flaminio Ponzio.

Stejně jako většina památek v Římě je i fontána postaveny ze stavebního materiálu antických římských památek. Kámen a mramor byly přivezeny v fóra Nerva a žulové sloupy pocházejí z Baziliky sv. Petra, kterou nechal postavit císař Konstantin.

Fontána je na první pohled podobná typickým vítězným obloukům starověkého Říma. Skládá se z pěti oblouků, které jsou odděleny mramorovými sloupy a třemi výklenky s vodopády. Původně se zde nacházelo 5 vodních nádrží (pro každý oblouk jeden), Carlo Fontana však v roce 1690 spojil v jednu velkou půlkruhovou nádrž, která mnohem více připomínala tvar terasy.

V horní části fontány se nachází dva andělé, kteří drží erb papeže a na koncích stojí na stráží draci a orli.

Via Garibaldi, Roma

Veřejná doprava:

  • Tramvaj č. 8: zastávka Belli
  • Autobusy: H, 44, 75, 170, 181