Villa Farnesina

Villa Farnesina

Villa Farnesina se nachází na Via della Lungara v samotném srdci čtvrti Trastevere a díky bohatě zdobenému interiéru od významných italských umělcům (Rafael Santi, Giovanni Antonio Bazzi, Sebastiano del Piombo, Giovanni da Udine nebo Giovan Francesco Penni) je považována za perlu italské vrcholné renesance.

Villa Farnesina byl postavena v letech 1506 – 1510 architekty Baldassarre Peruzzi a Giuliano da Sangallo jako venkovské sídlo Agostina Chigi (bankéř a pokladník papeže Julia II.). Později byla vila prodána rodině Farnese, proto nese název této rodiny.

Poté, co rodina Farnese vilu opustila, sloužila vila Farnesina jako ubytovávání pro hosty – např. kardinála Richelieu, kardinála Fridricha Hesse Darmstadt, královnu Kristýnu Švédskou nebo vyslance Ludvíka XIV.

V roce 1735 přešla vila do vlastnictví španělské královny Alžběty Farnese (Alžběta Parmská) a až do roku 1927, kdy ji koupila italská vláda, byla domovem mnoha významných diplomatů.

Interiéry Villa Farnesina

Ve vile můžete obdivovat několik překrásných fresek se scénami z řecké a římské mytologie. V přízemí se nachází tři pokoje – Loggia di Amore e Psiche, Sala di Galatea a Sala del Fregio.

Lodžie Amora a Psyché
Lodžie Amora a Psyché

Při vstupu do vily se ocitnete v Loggia di Amore e Psiche (Lodžie Amora a Psyché) se stropem zdobeným freskami s příběhem Amora a Psyché od Raffaela a jeho žáků (Giovanni da Udine, Giulio Romano Giovan Francesco Penni). Lodžie sloužila dříve jako jeviště pro divadelní představení.

Napravo se nachází Sala di Galatea (Sál Galatei) se slavným obrazem Raffaela Santi – Triumf Galatei. Freska pochází z roku 1513 a zobrazuje nymfu v červeném plášti na lastuře, kterou táhnou dva delfíni. Raffael Santi je také autorem 8 z 10 lunet, na kterých jsou vyobrazeny mytologické výjevy. Jednu lunetu namaloval Michalangelo a další Peruzzi. Fresky na stropě s mytologickými výjevy jsou rozděleny do různých geometrických tvarů a jejich autorem je Peruzzi. Ve středu stropu se nachází znak Agostina Chigi.

Villa Farnesina
Raffael Santi – Triumf Galatei

Posledním pokojem v přízemí je Sala del Fregio (Sál vlysu), který sloužil jako čekárna pro hosty nebo jako sál při některých obřadech. Své jméno sál dostal podle vlysu podél stěn. Fresky s mytologickými výjevy, kterými je sál zdoben, pochází z roku 1508 a jsou dílem Peruzziho.

V patře najdete další bohatě zdobené pokoje. Tím nejzajímavějším je Sala delle Prospettive (Sál perspektivy), ve kterém se 28. srpna 1519 konala svatební hostina Agostina Chigi. Sál je jedním z prvních, ve kterém byla použita perspektiva v obraze. Na stěnách si můžete prohlédnout fresky v perspektivě od Peruzziho – např. výhled na Trastevere a Baziliku Santa Maria in Trastevere nebo na Porta Settimiana (brána Aureliánských zdí). V nikách nad dveřmi a okny jsou vyobrazena božstva a pod kazetovým stropem můžete vidět vlys s mytologickými výjevy. V sále jsou také stále patrné stopy vandalismu – grafity, které zde zanechali žoldáci v roce 1527.

Villa Farnesina
Sala delle Prospettive

Se sálem perspektivy sousedí novomanželská ložnice Agostina Chigi a jeho ženy – Stanza delle Nozze di Alessandro e Rossane. Sál nese jméno podle fresek na stěnách od G. A. Bazziho, které zobrazují život Alexandra Velikého. Fresky pochází z roku 1519 a můžete na nich spatřit např. svatbu Alexandra a Roxany. Kazetový strop pochází ze 16. století a zdobí ho groteskní a mytologické výjevy.

Villa Farnesina je otevřena každý den (kromě neděle a svátků): pondělí, sobota od 9:00 do 17:00; úterý, středa, čtvrtek a pátek od 10:00 do 14:00.

plné 6 € pro návštěvníky ve věku od 18 do 65 let; snížené 5 € pro turisty 14 – 18 let a nad 65 let, snížené 3 € pro turisty 10 – 14 let zdarma pro děti do 10 let a osoby se zdravotním postižením.

Je zakázáno používat fotoaparát a kameru uvnitř vily.

Via della Lungara 230, Roma

Veřejná doprava:

  • Tramvaj č. 8: zastávka Trastevere/Mastai
  • Autobusy: H, 44, 75, 170, 181