Vatikánská apoštolská knihovna

Vatikánská knihovna

Vatikánská apoštolská knihovna (Bibliotheca Apostolica Vaticana) se nachází ve Vatikánu (je součástí komplexu Vatikánského paláce a Vatikánských muzeí) a je jednou z nejstarších knihoven na světě a najdete v ní nejvýznamnější sbírky historických textů.

Vatikánská apoštolská knihovna byla formálně založena v roce 1475, její historie je však starší. Knihovnu ve Vatikánu založil již v roce 1448 papež Mikuláš V. a umístil do ní sbírku, kterou z velké části zdědil po svých předchůdcích.

Rok 1475 je považován za rok založení proto, že v tomto roce jmenoval Papež Sixtus IV. prvního knihovníka – B. Platinu, který také sepsal první seznam knih. Tento seznam knih obsahoval více než 3500 položek. Sixtis IV. také původní knihovnu rozšířil o další místnosti, rozdělil knihy a rukopisy tématicky, nechal místnosti vymalovat předními italskými malíři té doby a umožnil přístup veřejnosti. Sbírky knih a rukopisů byly rozděleny do místností: řecká knihovna (Bibliotheca Latina), latinská knihovna (Bibliotheca Graeca), „tajná knihovna“ (Bibliotheca Secreta), která obsahovala rukopisy nepřístupné veřejnosti a knihovna pontifikátu (Bibliotheca Pontificia), která obsahovala archivy a registry papežského úřadu.

V 16. století se knihovna dále rozrůstala, a to díky papeži Lvovi X., který sbírky obohatil o významné rukopisy a tištěné knihy. V letech 1587 – 1589 obsahoval již tolik rukopisů a knih, že už nebylo ani kam dávat, a proto se papež Sixtus V. rozhodl postavit novou budovu. Stavbou pověřil Demenica Fontanu. Nová knihovna vznikla naproti knihovny staré a výsledkem byl nádherný 70m dlouhý a 15 m široký Sixtinský sál (Salone Sistino), který se rozkládá v horním patře.

V průběhu staletí byla knihovna obohacena i o nejrůznější starožitné předměty . V 18. století zde vznikly sbírky starožitností a umění  a sbírky křesťanských předmětů, které byly nalezeny především v římských katakombách. Od 17. století zde sídlí i Vatikánský tajný archiv.

Vatikánská knihovna
Kniha žalmů – David a Goliáš (1059)

Co všechno můžete ve Vatikánské apoštolské knihovně vidět

Dnes knihovna obsahuje pře 150 000 rukopisů a přes 1,6 milionu tištěných knihy, z nichž 8 300 je prvotisků. K neslavnějším a nejstarším rukopisům patří Codex Vaticanus, nejstarší úplný přepis Bible, který pochází ze 4.století. V knihovně dále najdete na 300 000 mincí a medailí a přibližně 20 000 uměleckých předmětů.

V numismatickém oddělní (mince a medaile) knihovny naleznete mince Římské republiky, mince Římské říše, římské mince nalezené v katakombách, největší sbírku papežských mincí na světě, byzantské mince, mince cizích měn (velké množství orientálních mincí – zejména čínských), papežská vyznamenání, papežské buly, plakety, italské medaile a mnoho dalšího.

Vatikánská muzea jsou otevřena od pondělí do soboty: od 9:00 do 16:00 (pokladna zavírá v 16:00, muzea v 18:00) a každou poslední neděli v měsíci od 9:00 do 12:30. Zavřeno: 1. a 6.ledna, 11.února, 19.března, velikonoční neděle a pondělí, 1.května, 29.června (svatého Petra a Pavla), 14. a 15. srpna, 1.listopadu, 8., 25. a 26. prosince.

plné vstupné 16 €; snížené 8 € (děti ve věku od 6 do 18 let, studenti do 26 let – po předložení mezinárodního studentského průkazu, pro studenty VŠ ve věku od 19 do 26 let – po předložení potvrzení na hlavičkovém papíře s razítkem univerzity podpisem děkana fakulty nebo rektora univerzity; zdarma (děti do 6 let, poslední neděli v měsíci, 27. září – Světový den cestovního ruchu). Uvedené ceny platí pro individuální návštěvu bez průvodce a do všech Vatikánských muzeí. Je nutná rezervace vstupenky. Vstupenka je platná i do Vatikánského historického muzea v Lateránském paláci – musíte však muzeum navštívit do 5 dnů od označení vstupenky ve Vatikánských muzeích. Vstupenku do Vatikánských muzeí si můžete rezervovat online na adrese http://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/, poplatek za rezervaci je 4 €. Poznámka: Výše uvedené ceny jsou pro individuální prohlídky bez průvodce, pokud se budete chtít zúčastnit prohlídky s průvodcem, je k dispozici kombinovaná vstupenka viz níže. Audioprůvodce je za poplatek 7 € (audioprůvodce (italština, francouzština, angličina, němčina, španělština, japonština, korejština, čínština a ruština). Kombinované vstupenka – Vatikánská muzea + Sixtinská kaple: plné vstupné 32 €; snížené vstupné 24 € (vstupenka zahrnuje vstup do muzeí, prohlídku s průvodcem a audioprůvodce (italština, francouzština, angličina, němčina, španělština, japonština, korejština, čínština a ruština).

Vatikánská muzea jsou součástí turistické karty OMNIA Vatican & Rome Card.

Viale Vaticano 97,Roma

Do Vatikánu se dostanete pohodlně metrem i autobusem.

Veřejná doprava:

  • Metro linka A: zastávka Ottaviano nebo Cipro (10 min chůze z obou zastávek)
  • Tramvaj č.19: zastávka Risorgimento- San Pietro (asi 7 minut chůze)
  • Autobus: linka 49 (zastávka Viale Vaticano- Musei naproti vchodu do muzeí), linky 32, 81, 982, 590 (kozastávka Risorgimento – 5 minut chůze), linky 492, 990, 23 (zastávka Bastioni Di Michelangelo – 3 minuty chůze)