Vatikánský palác

Vatikánský palác

Vatikánský palác (Palazzo Vaticano), kterému se říká také Apoštolský palác nebo Papežský palác, je oficiálním sídlem papeže.

Vatikánský palác je vlastně komplex budov (přes tisíc místností), který kromě Papežských apartmánů zahrnuje i kanceláře Římskokatolické církve, byt kardinála státního sekretáře, sídlo prefektury papežské domácnosti, Vatikánskou knihovnu, Vatikánská muzea, několik kaplí (včetně Sixtinské kaple) a také např. Rafaelovy síně. Další papežské rezidence se nacházejí v Lateránském paláci a v Castel Candolfo (letní sídlo papeže, které se nachází asi 30 km od Říma).

Celý komplex byl vystavěn mezi 12. – 19. století a oficiálním sídlem papežů se stal v roce 1871. Před rokem 1871 papeži sídlili v Kvirinálském paláci (Palazzo Quirinale), který se v tomto roce stal sídlem králů a od roku 1946 je sídlem prezidenta republiky.

Historie Vatikánského paláce

Oblast kolem původní Baziliky svatého Petra začala vznikat již v polovině 9. století. Papež Lev IV. zde na ochranu baziliky a hrobu svatého Petra nechal postavit opevnění – Leonské hradby.

Koncem 13. a začátkem 14. století zde začaly vznikat první stavby.

Během vyhnanství papežů v Avignonu (1378 – 1417) zde nebyla vystavěna žádná budova. Teprve koncem 15. století se zde začalo opět budovat. Papež Sixtus IV. si zde nechal vystavět v letech 1471 – 1484 palác, včetně Sixtinské kaple, která dostala svůj název právě po tomto papeži. Další papeži palác dále rozšiřovali, až nakonec vznikl dnešní komplex budov.

Vatikánská muzea jsou otevřena od pondělí do soboty: od 9:00 do 16:00 (pokladna zavírá v 16:00, muzea v 18:00) a každou poslední neděli v měsíci od 9:00 do 12:30. Zavřeno: 1. a 6.ledna, 11.února, 19.března, velikonoční neděle a pondělí, 1.května, 29.června (svatého Petra a Pavla), 14. a 15. srpna, 1.listopadu, 8., 25. a 26. prosince.

plné vstupné 16 €; snížené 8 € (děti ve věku od 6 do 18 let, studenti do 26 let – po předložení mezinárodního studentského průkazu, pro studenty VŠ ve věku od 19 do 26 let – po předložení potvrzení na hlavičkovém papíře s razítkem univerzity podpisem děkana fakulty nebo rektora univerzity; zdarma (děti do 6 let, poslední neděli v měsíci, 27. září – Světový den cestovního ruchu a první neděli v měsíci). Uvedené ceny platí pro individuální návštěvu bez průvodce a do všech Vatikánských muzeí. Je nutná rezervace vstupenky. Vstupenka je platná i do Vatikánského historického muzea v Lateránském paláci – musíte však muzeum navštívit do 5 dnů od označení vstupenky ve Vatikánských muzeích. Vstupenku do Vatikánských muzeí si můžete rezervovat online na adrese http://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/, poplatek za rezervaci je 4 €. Poznámka: Výše uvedené ceny jsou pro individuální prohlídky bez průvodce, pokud se budete chtít zúčastnit prohlídky s průvodcem, je k dispozici kombinovaná vstupenka viz níže. Audioprůvodce je za poplatek 7 € (audioprůvodce (italština, francouzština, angličina, němčina, španělština, japonština, korejština, čínština a ruština). Kombinované vstupenka – Vatikánská muzea + Sixtinská kaple: plné vstupné 32 €; snížené vstupné 24 € (vstupenka zahrnuje vstup do muzeí, prohlídku s průvodcem a audioprůvodce (italština, francouzština, angličina, němčina, španělština, japonština, korejština, čínština a ruština).

Vatikánská muzea jsou součástí turistické karty OMNIA Vatican & Rome Card.

Piazza San Pietro, Roma

Do Vatikánu se dostanete pohodlně metrem i autobusem.

Veřejná doprava:

  • Metro linka A: zastávka Ottaviano nebo Cipro (10 min chůze z obou zastávek)
  • Tramvaj č.19: zastávka Piazza del Risorgimento (5 minut chůze)
  • Autobus: linka 49 (zastávka naproti vchodu do muzeí), linky 32, 81, 982 (konečná zastávka Piazza del Risorgimento – 5 minut chůze), linky 492, 990 (zastávka Via Leone IV / Via degli Scipioni – 5 minut chůze)