Caracallovy lázně

Caracallovy lázně

K největšímu rozvoji lázeňství došlo v Římě za císařství, kdy císaři nechávali stavět budovy lázní monumentálních rozměrů. Lázně sloužily v Římě nejen ke koupání, ale také ke vzdělávání, zábavě a společenským stykům. V blízkosti lázeňských prostor se nacházely čítárny, masérny, tělocvičny a někdy i divadelní sál.

V zimních měsících byly lázně vytápěny horkým vzduchem, který byl po lázních rozváděn pod podlahou, ve stěnách, ale i ve stropech. Díky tomu byly lázně velmi oblíbenou součástí každodenního života obyvatel. Rozpad římské říše a dobytí Říma měl za následek i úpadek lázeňství v Římě a slávu římských lázní se již nikdy nepodařilo obnovit. Nejlepší představu o římských lázních vám mohou poskytnout zříceniny Caracallových lázní.

Caracallovy lázně byly postaveny ve 3. století a jejich stavba trvala celých 10 let.

Caracallovy lázně
Pozůstatky podlahy lázní

Komplex lázní se rozkládá na ploše 150 000 m2 a v dobách největší slávy se zde mohlo pohodlně vykoupat a využít luxusního vybavení 1600 lidí. Caracallovy lázně (Lázně Caracalla) byly pojmenovány po tehdejším vládci Říma, Marcu Aureliovi Severu, jehož přezdívka byla Caracalla (veřejně se tato přezdívka nikdy nepoužívala). Caracallovy lázně byly v provozu až do roku 537, kdy Gótové při vpádu do Říma zničili přívod vody. Při zemětřesení v roce 847 se sesuly klenby vnitřních prostor lázní a z Caracallových lázní zůstaly je monumentální trosky, které můžete vidět dodnes.

Do roku 1994 sloužily prostory Caldaria (horká místnost, kde se potili senátoři a řešili státní záležitosti) jako jeviště pro operní představení pod širým nebem. Dnes je vstup do Caldaria zakázán z důvodu ochrany této památky.

Caracallovy lázně jsou otevřeny od 9:00 a uzavřeny vždy hodinu před západem slunce (2. ledna – 15. února: do 16:30; 16. února – 15 března: do 17:00; 16. března – poslední sobota v březnu: do 17:30; poslední neděle v březnu – 31. srpen: do 19:15; 1. září – 30. září: do 19:00; 1. října – 24. října: do 18:30; 25. října – 31. prosince: do 16:30). V pondělí  a na Velký pátek je otevřeno pouze do 14:00. Na velikonoční pondělí, 25. prosince a 1. ledna je zavřeno. Prodej vstupenek končí hodinu před zavírací dobou.

plné vstupné 8 €, snížené vstupné 2 € pro občany EU ve věku 18 do 25 let, zdarma pro občany EU do 18 let, občany EU se zdravotním postižením s doprovodem a první neděli v měsíci.

Povinná rezervace vstupenky na www.coopculture.it/ticket.cfm?office=Terme%20di%20Caracalla&id=6. Poplatek za rezervaci 2 €.

Caracallovy lázně jsou součástí turistických karet ROMA PASS.

Viale Terme di Caracalla 52, Roma

Caracallovy lázně se nacházejí asi 1 km od Cirku Maximu. Nejbližší zastávky veřejné dopravy se nachází právě u Cirku (metro linka B a tramvaj č.3 – zastávka Circo Massimo). K dispozici je i několik autobusových linek. Ze zastávky metra (Circo Massimo) můžete pokračovat autobusem č. 118, který zastavuje u Caracallových lázní.

Veřejná doprava:

  • Metro linka B: zastávka Circo Massimo (pěšky asi 1km po Viale delle Terme di Caracalla.)
  • Tramvaj č. 3: zastávka Aventino/Circo Massimo (pěšky asi 1km po Viale delle Terme di Caracalla.)
  • Autobusy: linky 118, 628 (zastávka Terme Caracalla- Camene), 160