Kostel Domine Quo Vadis

Kostel Domine Quo Vadis

Kostel Domine Quo Vadis, který je také znám jako kostel Svaté Marie z Palmis, byl postaven v roce 1637 na místě, kde se sv. Petrovi zjevil Ježíš. Podle křesťanské tradice sv. Petr prchal po cestě Via Appia Antica z Říma, kde císař Nero pronásledoval křesťany a zjevil se mu Ježíš.

Sv. Petr se ho zeptal „Domine Quo vadis?“ (Pane, kam kráčíš) a Ježíš mu na to odpověděl: „Eo Romam iterum crucifigi“ (Jdu do Říma, abych byl znovu ukřižován). Petr se rozhodl vrátit do města a nakonec zemřel mučednickou smrtí.

Uprostřed kostela se nachází mramorové deska s otisky chodidel (pouze kopie, originál se nachází v bazilice sv. Šebestiána), které byly považovány za zázračné znamení – věřilo se, že otisky zde zanechal Ježíš. Ve skutečnosti se jedná pohanský symbol, který zajišťoval bezpečnou a rychlou cestu.

Via Appia Antica 51, Roma

Pokud se rozhodnete navštívit park a památky kolem cesty Via Appia Antica, bude nejlepší když začnete u Porta San Sebastiano. Brána se nachází asi jeden kilometr od Caracallových lázní, od kterých vede autobusová linka 118. Ke kostelu Domine Quo Vadis se dostanete autobusem 118, který jede od zastávky metra Circo Massimo nebo autobusem 218 ze zastávky metra San Giovanni.

Veřejná doprava:

  • Autobusy: linky 118, 218